Naše deti vystúpili v jednej z najprestížnejších koncertných sál v Európe. V hlavnej sále zaznela aj slovenčina.

Na najvýznamnejšom podujatí medzinárodného programu Superar vystúpilo včera v hlavnej sále Wiener Konzerthaus takmer 500 detí - medzi nimi aj 25 žiakov a žiačok z Detvy pod vedením Oľgy Bystrianskej – finalistky aktuálneho ročníka ceny Učiteľ Slovenska.
Superar Jahreskonzert Wiener Konzerthaus 2023_titulka (1)

Deti, ktoré sa predstavili na koncerte, pochádzajú z rozmanitých sociálnych skupín a etník, hovoria 29 materinskými jazykmi, a vyznávajú 11 rôznych náboženských konfesií. Spoločne v rôznych jazykoch vyslali prostredníctvom hudby mierové posolstvo. Jedným z nich bola aj slovenčina – zaznela v podobe piesne Eugena Suchoňa.

Počúval aj rakúsky prezident

Výnimočného koncertu sa zúčastnil aj rakúsky prezident, ktorý je dlhodobým podporovateľom programu Superar. Deti v zákulisí podaním rúk pozdravil aj osobne, poďakoval a odkázal, že boli veľkolepé.

“Spevácky zbor Superar s deťmi z Rakúska a Slovenska je pekným príkladom spájajúcej sily hudby. Iniciatíva Superar, ktorá umožňuje aj deťom zo sociálne znevýhodnených rodín získať hudobné vzdelanie, nám tým zároveň pripomína, že v Európe nesmie nikto zostať sám,” Alexander Van der Bellen, prezident Rakúskej Republiky.

Koncert, na ktorý sme dlho čakali

Vo Wiener Konzerthaus vystupoval program Superar doposiaľ 12x. Pondelkový koncert bol však prvým od začiatku pandémie, čo výnimočný pocit ešte viac umocnilo. Aj náš slovenský pedagogický tím konštatuje, že záujem detí o hudobný program neupadol. Naopak – po uvoľnení pandemických opatrení sa deti prihlasovali hromadne. Momentálne (k marcu 2023, pozn.) je v intenzívnom programe na Slovensku zapojených takmer 600 detí.

Superar Jahreskonzert Wiener Konzerthaus 2023

Posolstvo detí spievajúcich o mieri, slobode a nádeji

Témou tohtoročného koncertu bol mier, ktorého sa deti symbolicky dotýkli prostredníctvom textov alebo odkazov skladieb z ktorých bol zostavený koncertný repertoár. Zazneli diela ako I offer you peace so slovami Mahatma Gandhiho, maďarská Holubica mieru A galamb, Nesieme pokoj k vám v originálnej hebrejčine aj Pieseň mieru po španielsky.

Jednou z piesní bola aj skladba Eugena Suchoňa Keď sa vlci zišli a hoci z 500 vystupujúcich detí hovorilo po slovensky len 25*, na slovách to vôbec nebolo poznať.

„Nikdy nebolo dôležitejšie rozprávať sa s deťmi o tom, čo pre ne znamená mier, sloboda, dôstojnosť, bezpečie. O vojne, o agresii sa medzi sebou rozprávajú, denne sa stretávajú s deťmi, ktoré pred besnením ušli do dočasného útočiska na Slovensku, snažia sa túto hrôzu pochopiť a vysporiadať sa s ňou. Svoje emócie deti vložili do skladieb včerajšieho koncertu – preto bol tento zážitok tak mimoriadny. Aj deti vedia, že nič dôležitejšie ako mier a sloboda neexistuje,“ hovorí náš výkonný riaditeľ Marek Kapusta.


*vystupujúce deti boli zo Základnej školy s materskou školou A. Vagača v Detve

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email
"Môžem ja? Môžem ja?" ozýva sa na hodine hudobnej vo Veľkom Krtíši. Je to jediná vrava, ktorá zaznieva, nikto nevyrušuje, pretože by sa nudil alebo nevedel "obsedieť". Naopak, hodina deťom ubieha rýchlo, zapájajú sa a nevedia sa dočkať, kedy sa predvedú na vystúpení. No nebolo to tak vždy. Náš krtíšsky príbeh odštartoval na jeseň 2022, písať sa však začal mnoho skôr.
Viete si predstaviť škôlkárov počúvať klasickú hudbu? Tí naši to robia celkom pravidelne! Dôvodom je aktívne počúvanie a vnímanie cez to, čo im je blízke - farby alebo pohyb. Keď sme si s našimi drobcami pustili Tanec škriatkov od Antonína Dvořáka, rozmanitosť detí sa krásne prejavila!
Zúčastnili sme sa tlačovej konferencie iniciatívy Otvorená Kultúra, ktorej sme súčasťou. A chceme verejne oznámiť, že do Kultúrnemu štrajku sme sa ako organizácia zapojili. Prečo?
"Prečo mám hodinky?" zaznie na pódiu pevný hlas našej umeleckej vedúcej Evy Šuškovej. "Štyyyri tridsaaať triiii,"ozve sa odpoveď takmer 200 detí. Vedia presne, čo ich čaká. Práve nasleduje skúška skladby, ktorú zložil John Cage. Pieseň neobsahuje jediný tón ani jediné slovo. Čo táto skladba znamená, ako ju možno vysvetliť deťom a prečo u divákov vyvoláva rôzne emócie? Odhaľte s nami príbeh kontroverznej 4'33".