Deti zo základných škôl z Bratislavy, Lozorna, Detvy, Veľkého Krtíša a Viedne sa v utorok večer spojili so Slovenským komorným orchestrom, aby spoločne z jedného pódia vyslali prostredníctvom hudby mierové posolstvo. Symbolicky sa ho dotkli cez texty a odkazy skladieb, z ktorých bol zostavený koncertný repertoár. Piesne v rôznych jazykoch zaspievalo 150 detí z rozmanitých sociálnych skupín a etník v plnej Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.
„Bola to oslava rozmanitosti, rešpektu a spolupráce. Každé z tých 150 detí, ktoré stáli na pódiu má svoj vlastný príbeh. Žijú v rôznych podmienkach, ich rodičia pochádzajú z rôznych sociálnych vrstiev a majú aj rôznu farbu kože. Ale ukázali, ako dokážu spolupracovať a predviesť špičkový umelecký výkon. Pritom žiadne z nich nebolo vyberané cez prísne talentové skúšky. Superar verí, že v každom dieťati možno prebudiť jeho potenciál a tvorivosť. Záverečné „standing ovation“ to potvrdilo. Vďaka za skvelý umelecký zážitok a tak potrebnú nádej, ktorú ste dokázali priniesť do zaplnenej sály. Potrebovali by sme vás vidieť a počuť najbližšie mesiace každý deň,“ podelil sa so svojimi pocitmi bývalý učiteľ, lektor a odborník na vzdelávanie Juraj Hipš na sociálnych sieťach.
Vypredaná Slovenská filharmónia a standing ovation
Koncert sme sa rozhodli venovať mieru a slobode. Táto téma sa symbolicky niesla výberom skladieb. Zaznela španielska Samba de la paz (Pieseň mieru) a tradičná ukrajinská pieseň Šum, ktorú sme po vypuknutí vojny okamžite zahrnuli do nášho repertoáru.
„Pre deti utekajúce pred vojnou mala táto pieseň obrovský význam – počuť radostne spievať ukrajinskú pesničku v cudzej škole s cudzími deťmi a neznámym jazykom znamená pre deti z Ukrajiny pocit prijatia a bezpečia. Skladba sa veľmi rýchlo zaradila medzi najobľúbenejšie a deti ju spievajú veľmi radi,“ hovorí náš výkonný riaditeľ Marek Kapusta.
Tradičnú perzskú skladbu Gole gandom sme venovali deti dievčatám a ženám z Iránu, ktoré bojujú za svoje práva. Vytvorili sme k nej nádhernú choreografiu, pri ktorej sa deti (no aj my sami) naučili, že sloboda nie je samozrejmosť.
Vo všetkých jazykoch krajín, v ktorých medzinárodná iniciatíva Superar pôsobí (7 krajín Európy a 4 základné a 3 materské školy na Slovensku – info k máju 2023, pozn. red.) zaznela tradičná hebrejská pieseň Hevenu shalom aleichem (Nesieme pokoj k vám) aj hymna mieru Imagine od Johna Lennona.
Nechýbala však ani slovenčina – v premiére cyklu Eugena Suchoňa Varila myšička kašičku v úprave Petra Zagara a Bartókovými slovenskými spevmi z cyklu Deťom v úprave Vladimíra Godára.
Diváci vo vypredanej sále odmenili deti, orchester aj naše pedagogičky obrovským potleskom. Koncert sa neobišiel bez prídavkov: slovenskú skladbu Keď sa vlci zišli spievali úplne všetci – slovenčina nerobila problém ani deťom zapojeným do programu Superar v Rakúsku.
Slovenská filharmónia a Slovenský komorný orchester je kombinácia, v ktorej naše ((S)) deti účinkovali prvýkrát. Vznikol tak mimoriadny večer, ktorého boli súčasťou aj mnohí z vás. Preneste sa s nami na chvíľu naspäť: