Kultúrny štrajk

Zúčastnili sme sa tlačovej konferencie iniciatívy Otvorená Kultúra, ktorej sme súčasťou. A chceme verejne oznámiť, že do Kultúrnemu štrajku sme sa ako organizácia zapojili. Prečo?
Kultúrny štrajk title

Pravdepodobne ste zachytili správy o vyhlásení združenia Otvorená kultúra, ktoré 5. septembra vyhlásilo kultúrny štrajk. Pokiaľ nie, v skratke ide o koordinovanú akciu veľkej časti kultúrnej scény na Slovensku. Keďže v Superar sa považujeme za súčasť kultúrneho diania na Slovensku a sme aj súčasťou iniciatívy Otvorená kultúra, rozhodli sme sa do štrajku zapojiť.


Dôležité: Zatiaľ bola vyhlásená prvé fáza štrajku – štrajková pohotovosť. Znamená to, že kultúrne produkcie a aktivity nebudú prerušené ani obmedzené. K štrajku sa pripájame symbolicky a vo výuke, umeleckej príprave detí a napĺňaniu nášho posolstva pokračujeme bez zmeny.


„Som presvedčený o tom, že je doležíte byť súčasťou takýchto spoločných aktivít, ktorých cieľom je solidarita, spájanie a aktivizácia čo najširšieho spektra organizácií a jednotlivcov,“ hovorí náš výkonný riaditeľ Marek Kapusta.

Prečo sme sa do Kultúrnemu štrajku zapojili?

To, čo sa v sektore kultúry deje, sa nás jednoznačne dotýka a je v priamom rozpore s našimi základnými hodnotami a princípmi:

  • ideologizácia kultúry
  • zavádzanie cenzúry v médiách
  • vytváranie finančného a mediálneho tlaku na slobodne pôsobiace organizácie
  • útoky na menšiny či našich európskych spojencov

Toto všetko nám výrazne komplikuje naše fungovanie.

Kultúra je pre nás aj jazykom k spájaniu. To, čo nás vzájomne obohacuje a svojou rozmanitosťou nám dáva pocítiť výnimočnosť tej našej národnej kultúry. Chceme, aby deti, s ktorými pracujeme v našom programe a naše budúce generácie, mali otvorené mysle a otvorené možnosti spoznávať rozličné kultúry a vnímať ich ako príležitosť, nie ako prekážku.


Pointou Kultúrneho štrajku je solidarita, spájanie a aktivizácia čo najväčšieho spektra organizácii a jednotlivcov. Ide o koordinované hnutie kultúrnej scény na Slovensku, ktorého cieľom je zastaviť devastačné zásahy vedenia Ministerstva kultúry SR do kultúry na všetkých jej úrovniach. Kultúrny štrajk žiada kompetentné a odborné spravovanie rezortu, ktoré ctí slobodu, práva a odbornosť ľudí pôsobiacich v rezorte a svojou činnosťou prispieva k zveľadeniu podmienok vzniku a pôsobenia kultúry na Slovensku. Viac na www.kulturnystrajk.sk.

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viete si predstaviť škôlkárov počúvať klasickú hudbu? Tí naši to robia celkom pravidelne! Dôvodom je aktívne počúvanie a vnímanie cez to, čo im je blízke - farby alebo pohyb. Keď sme si s našimi drobcami pustili Tanec škriatkov od Antonína Dvořáka, rozmanitosť detí sa krásne prejavila!
"Prečo mám hodinky?" zaznie na pódiu pevný hlas našej umeleckej vedúcej Evy Šuškovej. "Štyyyri tridsaaať triiii,"ozve sa odpoveď takmer 200 detí. Vedia presne, čo ich čaká. Práve nasleduje skúška skladby, ktorú zložil John Cage. Pieseň neobsahuje jediný tón ani jediné slovo. Čo táto skladba znamená, ako ju možno vysvetliť deťom a prečo u divákov vyvoláva rôzne emócie? Odhaľte s nami príbeh kontroverznej 4'33".
Zúčastnili sme sa tlačovej konferencie iniciatívy Otvorená Kultúra, ktorej sme súčasťou. A chceme verejne oznámiť, že do Kultúrnemu štrajku sme sa ako organizácia zapojili. Prečo?
"Môžem ja? Môžem ja?" ozýva sa na hodine hudobnej vo Veľkom Krtíši. Je to jediná vrava, ktorá zaznieva, nikto nevyrušuje, pretože by sa nudil alebo nevedel "obsedieť". Naopak, hodina deťom ubieha rýchlo, zapájajú sa a nevedia sa dočkať, kedy sa predvedú na vystúpení. No nebolo to tak vždy. Náš krtíšsky príbeh odštartoval na jeseň 2022, písať sa však začal mnoho skôr.
Nákupný košík