Juraj Hipš: Včera som zažil v hľadisku Slovenskej filharmónie to, čo by som si prial vidieť v celej krajine.

Deti zo základných škôl z Bratislavy, Lozorna, Detvy, Veľkého Krtíša a Viedne sa v utorok večer spojili so Slovenským komorným orchestrom, aby spoločne z jedného pódia vyslali prostredníctvom hudby mierové posolstvo. Symbolicky sa ho dotkli cez texty a odkazy skladieb, z ktorých bol zostavený koncertný repertoár. Piesne v rôznych jazykoch zaspievalo 150 detí z rozmanitých sociálnych skupín a etník v plnej Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

„Bola to oslava rozmanitosti, rešpektu a spolupráce. Každé z tých 150 detí, ktoré stáli na pódiu má svoj vlastný príbeh. Žijú v rôznych podmienkach, ich rodičia pochádzajú z rôznych sociálnych vrstiev a majú aj rôznu farbu kože. Ale ukázali, ako dokážu spolupracovať a predviesť špičkový umelecký výkon. Pritom žiadne z nich nebolo vyberané cez prísne talentové skúšky. Superar verí, že v každom dieťati možno prebudiť jeho potenciál a tvorivosť. Záverečné „standing ovation“ to potvrdilo. Vďaka za skvelý umelecký zážitok a tak potrebnú nádej, ktorú ste dokázali priniesť do zaplnenej sály. Potrebovali by sme vás vidieť a počuť najbližšie mesiace každý deň,“ podelil sa so svojimi pocitmi bývalý učiteľ, lektor a odborník na vzdelávanie Juraj Hipš na sociálnych sieťach.

Vypredaná Slovenská filharmónia a standing ovation

Koncert sme sa rozhodli venovať mieru a slobode. Táto téma sa symbolicky niesla výberom skladieb. Zaznela španielska Samba de la paz (Pieseň mieru) a tradičná ukrajinská pieseň Šum, ktorú sme po vypuknutí vojny okamžite zahrnuli do nášho repertoáru.

„Pre deti utekajúce pred vojnou mala táto pieseň obrovský význam – počuť radostne spievať ukrajinskú pesničku v cudzej škole s cudzími deťmi a neznámym jazykom znamená pre deti z Ukrajiny pocit prijatia a bezpečia. Skladba sa veľmi rýchlo zaradila medzi najobľúbenejšie a deti ju spievajú veľmi radi,“ hovorí náš výkonný riaditeľ Marek Kapusta.

Tradičnú perzskú skladbu Gole gandom sme venovali deti dievčatám a ženám z Iránu, ktoré bojujú za svoje práva. Vytvorili sme k nej nádhernú choreografiu, pri ktorej sa deti (no aj my sami) naučili, že sloboda nie je samozrejmosť.

Vo všetkých jazykoch krajín, v ktorých medzinárodná iniciatíva Superar pôsobí (7 krajín Európy a 4 základné a 3 materské školy na Slovensku – info k máju 2023, pozn. red.) zaznela tradičná hebrejská pieseň Hevenu shalom aleichem (Nesieme pokoj k vám) aj hymna mieru Imagine od Johna Lennona.

Nechýbala však ani slovenčina – v premiére cyklu Eugena Suchoňa Varila myšička kašičku v úprave Petra Zagara a Bartókovými slovenskými spevmi z cyklu Deťom v úprave Vladimíra Godára.

Diváci vo vypredanej sále odmenili deti, orchester aj naše pedagogičky obrovským potleskom. Koncert sa neobišiel bez prídavkov: slovenskú skladbu Keď sa vlci zišli spievali úplne všetci – slovenčina nerobila problém ani deťom zapojeným do programu Superar v Rakúsku.

Slovenská filharmónia a Slovenský komorný orchester je kombinácia, v ktorej naše ((S)) deti účinkovali prvýkrát. Vznikol tak mimoriadny večer, ktorého boli súčasťou aj mnohí z vás. Preneste sa s nami na chvíľu naspäť:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email
Svoju nomináciu na cenu Učiteľa Slovenska 2022 chápe naša pedagogička Oľga Bystrianska ako reprezentáciu hudobnej výchovu a jej potenciálu. “Hudobnou výchovou deti vychovávame ku kultúre, kráse, estetike, spolupatričnosti a k rešpektovaniu rozdielu. Som presvedčená, že kvalitnou hudobnou výchovou môže učiteľ pripraviť lepších ľudí pre spoločnosť,” hovorí.
Rok 2022 bol pre nás jedným z najúspešnejších, no zároveň najťažších. Ako organizácia sme výrazne narástli a v programe máme dvakrát toľko detí, ako v predchádzajúcom roku. Rekordné prihlasovanie je aj výsledkom rozšírenia Superar o novú lokalitu, no najmä vyjadrením túžby detí po sociálnom kontakte a nových zážitkoch po ukončení pandemických opatrení. Videli sme to na ich bezprostredných reakciách, keď sme začali opäť spievať naživo.
"Môžem ja? Môžem ja?" ozýva sa na hodine hudobnej vo Veľkom Krtíši. Je to jediná vrava, ktorá zaznieva, nikto nevyrušuje, pretože by sa nudil alebo nevedel "obsedieť". Naopak, hodina deťom ubieha rýchlo, zapájajú sa a nevedia sa dočkať, kedy sa predvedú na vystúpení. No nebolo to tak vždy. Náš krtíšsky príbeh odštartoval na jeseň 2022, písať sa však začal mnoho skôr.
Dlhodobo. Trpezlivo. S radosťou. Komunita často vznikle prirodzene a bez zjavného úsilia. Vnímame to na koncertoch, no najmä bezprostredne pred nimi a tesne po nich, vtedy vo vzduchu cítiť súdržnosť veľmi intenzívne. Vieme však, že to nie je ani zďaleka len o koncertoch. Aj preto je našou tohtoročnou misiou posilňovať komunitného ducha naprieč všetkými lokalitami, v ktorých pôsobíme.