Výročný koncert je pre náš vždy koncentrovanou ukážkou celoročného úsilia detí aj pedagógov. Je to moment, na ktorý sa stovky detí zapojených do nášho programu pod vedením nášho skvelého pedagogického tímu pripravovalo a tešilo takmer 8 mesiacov. Čomu sme sa v ňom venovali tento rok? A prečo?
V minulom roku sme sa stretli v pompéznej koncertnej sále Slovenskej Filharmónie. Tento rok sme sa ocitli vo Veľkom kostole na Panenskej ulici.
Nie je to náhoda.
Vždy, keď sme mali pocit, že svet sa otriasa, že hodnoty na ktorých náš program stojí, sú ohrozené, našli sme útočisko práve tu. Keď v rokoch 2015-2016 vrcholila utečenecká kríza, Superar sa pridal k Výzve k ľudskosti a naším koncertom práve v tomto chráme sme sa symbolicky postavili za ľudí utekajúcich pred vojnou. Vtedy na našom výročnom koncerte vyslovila Anna Polcková modlitbu, ktorej posolstvo je dnes ešte aktuálnejšie a hrozba výraznej bližšie.
Vtedy boli utekajúci zďaleka, z inej kultúry, s iným náboženstvom.
Dnes pred vojnou utekajú presne takí ľudia ako sme my.
Je dôležité vyznávať hodnoty dôstojnosti a ľudskosti a prijímať ľudí v celej ich rozmanitosti, takých akí sú. Ešte dôležitejšie je však mať odvahu sa za tieto hodnoty postaviť. Veľký kostol je pre nás symbolom tejto odvahy a vytrvalosti prijať, pomáhať a obhajovať tých slabších – a práve preto sme sa rozhodli, že bude miestom nášho tohtoročného výročného koncertu.
Okrem hrozieb zvonka však čelíme aj útokom na základné piliere demokratickej spoločnosti. Aj Superar je súčasťou nezávislej, nezriaďovanej kultúry.
#ajmysmeneziskovka
Sme občianske združenie ktoré sa snaží pomáhať zmierniť závažné spoločenské problémy. Problémy, ktoré tento štát nedokáže účinne riešiť. Žiaľ, za naše úsilie a prácu dostávame rôzne hanlivé označenia.
Ak nás niekto označuje za „zahraničných agentov“, tak nech – sme agentmi lepšieho, inkluzívnejšieho a spravodlivejšieho vzdelávania. Ak sme „lobisti“, tak za súdržnú spoločnosť, kde sa ľudia rešpektujú a pomáhajú si navzájom.
Každý rok sa koncert Superar stáva nielen hudobným zážitkom, ale aj verejným vyhlásením. Ukrýva niekoľko vrstiev, ktoré počas celého roka postupne ukladáme na seba, aby ich publikum mohlo objavovať a odkrývať:
umelecká
pedagogicko-výchovná
komunitná
spoločenská
a tento rok aj duchovná
Nosnou témou tohtoročného koncertu je Come asi you are – príď taký, aký si. Nie je to len pozvánka. Je to postoj odrážajúci základné hodnoty, na ktorých náš program stojí.
Motto Európskej únie „spojení v rozmanitosti“ by mohlo byť aj mottom Superar. Učíme deti – a niekedy aj sami seba – prijímať ju a pracovať s ňou. Nie ako s prekážkou. Ako s hodnotou.
Skladby do tohtoročného repertoáru vybral náš pedagogický tím poctivo a citlivo. Sú inšpirované svetovými náboženstvami a pochádzajú z rozmanitých kultúr. To, čo ich spája, je práve téma bezpodmienečného prijatia – v celej rozmanitosti, takých akí sme.
Náboženstvá ovplyvnili naše spoločnosti zásadným spôsobom – pomohli nám vytvoriť hodnotový rebríček a morálne zásady. Desať prikázaní z judaizmu a kresťanstava položili základy práva a etiky západnej spoločnosti. Učia nás – a dokonca nám kladú za morálnu povinnosť – starať sa o naše komunity a pomáhať slabším.
Inšpirovali aj kultúru: architektúru, literatúru hudbu aj vzdelávanie. Pomáhali a pomáhajú nám hľadať odpovede na otázku, čo je správne a čo zlé, ako sa máme ako spoločnosť či komunita organizovať, ako si máme pomáhať. My v Superare sa toto učíme spolu s rozmanitými detskými kolektívmi navzájom.
Každé dieťa potrebuje prijatie.
Zažívať pocit, že je tam, kde je vítané. Že ho máme radi.
Každé jedno potrebuje zažiť aj úspech. Po dlhotrvajúcej práci precítiť výsledok snaženia, zdieľať emóciu, dostať potlesk, ocenenie. Na tomto výročnom koncerte stojí 150 takýchto detí z piatich rôznych kútov Slovenska.
Hudba na tomto koncerte doznela, ale myšlienka prijatia znie ďalej. Počúvajme ju.
Bez podpory ľudí, ktorí v nás veria, by pravdepodobne nemohol vzniknúť tento koncert – a s ním formujúci zážitok pre 150 vystupujúcich detí a celoročné inkluzívne vzdelávanie pre ďalších 800. Pomôžte nám aj vy meniť životy detí. Ďakujeme.