Oľga Bystrianska získala cenu Zastúpenia Európskej komisie. Aký bol galavečer Učiteľa Slovenska?

Svoju nomináciu na cenu Učiteľa Slovenska 2022 chápe naša pedagogička Oľga Bystrianska ako reprezentáciu hudobnej výchovu a jej potenciálu. “Hudobnou výchovou deti vychovávame ku kultúre, kráse, estetike, spolupatričnosti a k rešpektovaniu rozdielu. Som presvedčená, že kvalitnou hudobnou výchovou môže učiteľ pripraviť lepších ľudí pre spoločnosť,” hovorí.

Svoju nomináciu na cenu Učiteľa Slovenska 2022 chápe naša pedagogička Oľga Bystrianska ako reprezentáciu hudobnej výchovu a jej potenciálu. “Hudobnou výchovou deti vychovávame ku kultúre, kráse, estetike, spolupatričnosti a k rešpektovaniu rozdielu. Som presvedčená, že kvalitnou hudobnou výchovou môže učiteľ pripraviť lepších ľudí pre spoločnosť,” hovorí.

Cena Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sa objavila v Učiteľovi Slovenska poprvýkrát v tomto ročníku. Pri hodnotení sa kládol dôraz na napĺňanie európskych hodnôt založených na ľudskej dôstojnosti, ľudských právach, rovnosti a slobode. 

Odovzdal ju vedúci Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha. K oceneniu srdečne blahoželáme našej Oľge, víťazovi Hlavnej ceny Rastislavovi Očenášovi aj víťazke Ceny verejnosti Ivice Dafčíkovej no aj ďalším učiteľkám a učiteľom, ktorí sa dostali do finále. 

“Poslaním tejto ceny je vyzdvihnúť výnimočný výkon v oblasti podpory a posilňovania európskych hodnôt založených na ľudskej dôstojnosti a ľudských právach, rovnosti, slobode, demokracii a právnom štáte,“ hovorí Vladimír Šucha o Cene Zastúpenia EK.

Mali sme včera možnosť na vlasné oči vidieť, ako to vyzerá, keď všetci ťahajú za jeden koniec, nesúperia a navzájom sa podporujú. Ďakujeme VŠETKÝM, ktorí svoju prácu považujú za poslanie, robia ju so a posúvajú tak Slovensko vpred.

Ďakujeme aj za to, že Katarína Koščová sa o pódium podelila s našimi ((S)) deťmi a zaspievali spolu Hymnu učiteľom a najmä Učiteľ Slovenska za to, že slovenským učiteľkám a učiteľom sa aj týmto spôsobom dostala aspoň časť tej pozornosti, ktorú si zaslúžia.

A aká je vlastne Oľga učiteľka?

Oľga učí na ZŠ s MŠ Alexandra Vagača v Detve aj na ZUŠ Stožok.

“Keď Oľge začne hodina, zabudne na seba a vstúpi do sveta detí. Cez rozprávkové bytosti či zvieratká v lese ich sprevádza dôležiými témami. Deti ani nezbadajú, že sa učia, pretože sa pri tom zabávajú. Jej darom je aj to, ako dokáže s pozornosťou detí žonglovať,” hovorí o nej náš výkonný riaditeľ Marek Kapusta. Pozrite si krátku dokrútku, ktorá vám prezradí viac:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dlhodobo. Trpezlivo. S radosťou. Komunita často vznikle prirodzene a bez zjavného úsilia. Vnímame to na koncertoch, no najmä bezprostredne pred nimi a tesne po nich, vtedy vo vzduchu cítiť súdržnosť veľmi intenzívne. Vieme však, že to nie je ani zďaleka len o koncertoch. Aj preto je našou tohtoročnou misiou posilňovať komunitného ducha naprieč všetkými lokalitami, v ktorých pôsobíme.
"Prečo mám hodinky?" zaznie na pódiu pevný hlas našej umeleckej vedúcej Evy Šuškovej. "Štyyyri tridsaaať triiii,"ozve sa odpoveď takmer 200 detí. Vedia presne, čo ich čaká. Práve nasleduje skúška skladby, ktorú zložil John Cage. Pieseň neobsahuje jediný tón ani jediné slovo. Čo táto skladba znamená, ako ju možno vysvetliť deťom a prečo u divákov vyvoláva rôzne emócie? Odhaľte s nami príbeh kontroverznej 4'33".
Viete si predstaviť škôlkárov počúvať klasickú hudbu? Tí naši to robia celkom pravidelne! Dôvodom je aktívne počúvanie a vnímanie cez to, čo im je blízke - farby alebo pohyb. Keď sme si s našimi drobcami pustili Tanec škriatkov od Antonína Dvořáka, rozmanitosť detí sa krásne prejavila!
"Môžem ja? Môžem ja?" ozýva sa na hodine hudobnej vo Veľkom Krtíši. Je to jediná vrava, ktorá zaznieva, nikto nevyrušuje, pretože by sa nudil alebo nevedel "obsedieť". Naopak, hodina deťom ubieha rýchlo, zapájajú sa a nevedia sa dočkať, kedy sa predvedú na vystúpení. No nebolo to tak vždy. Náš krtíšsky príbeh odštartoval na jeseň 2022, písať sa však začal mnoho skôr.