Žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie – všetko, čo potrebujete vedieť + vzor

Žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie - cover

Čas čítania: 4 minúty

Žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie je dôležitým krokom k zvýšeniu vášho učiteľského príjmu. Ak je úspešná, polepšíte si plat na 7 rokov. Oficiálne sa to volá priznanie príplatku za profesijný rozvoj a je súčasťou Zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch. No ako to už so zákonmi býva, nie je to najpútavejšie čítaníčko. Preto sme pripravili článok, v ktorom nájdete na jednom mieste:

  • aké zmeny priniesla nová legislatíva
  • aké podmienky musíte splniť, aby ste o zvýšenie platu mohli požiadať
  • ako správne vyplniť žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie
  • bonus: praktický vzor žiadosti o príplatok za inovačné vzdelávanie

Pravdepodobne neušlo vašej pozornosti, že od roku 2019 je systém kreditov zrušený. Príplatok za inovačné vzdelávanie za kredity sa tak už nepriznáva (stále však vypláca). Možno to znie trochu strašidelne, ale pokoj:

Zrušil sa pojem kreditový príplatok
nie príplatok samotný.

Rozdiel je len v tom, že po novom nezbierate kredity, ale hodiny. Príplatok kreditový sa tak zmenil na príplatok za profesijný rozvoj. Nastavte si pripomienku:

📅 kreditový príplatok sa vypláca do 31. 8. 2026
📅 príplatok za profesijný rozvoj sa vypláca od 1. 9. 2026
📅 žiadosť oň musíte stihnúť do 31. 8. 2026

Žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie môžete podať aj s odstupom času: absolvujete ho dnes, žiadosť si podáte v roku 2026. Odporúčame nenechávať si výber a absolvovanie inovačného vzdelávania na poslednú chvíľu, aby ste na nový systém príplatkov nabehli plynulo a neriskovali dočasný pokles vo výplate.

Maximálna výška príplatku

Dobrá správa je, že po novom si môžete polepšiť až do výšky 12%* platu.
Menej dobrá správa je, že príplatok sa neudeje automaticky. Musíte oň požiadať. No žiaden strach, prevedieme vás aj týmto procesom.

Čo sa týka výšky príplatku za inovačné vzdelávanie, zákon, ten znie jasne:

⚖️ Na získanie 3% príplatku treba absolvovať inovačné vzdelávanie v rozsahu najmenej 50 hodín. Je možné absolvovať 4 programy získať tak 12% príplatok za profesijný rozvoj. Na tento príplatok máte nárok 7 rokov od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom ste podali žiadosť o jeho priznanie (pozor, nie od dátumu absolvovania inovačného vzdelávania).

✔ 50 hodín úspešne absolvovaného inovačného vzdelávania = 3% k platu
✔ absolvovať môžete 4 programy inovačného vzdelávania = 12% k platu
✔ príplatok má platnosť 7 rokov

Ako si môžete príplatok uplatniť?

Príplatok za profesijný rozvoj nie je viazaný na pracovnú pozíciu, rovnako naň nemá vplyv ani atestácia. Čiže napríklad, ak inovačné vzdelávanie absolvujete ako učiteľka v materskej škole a po čase sa stanete riaditeľkou, nárok na príplatok nestratíte. Celý proces vyzerá asi takto:

Inovačné vzdelávanie musíte absolvovať úspešne. Napríklad pri našich kurzoch to znamená:

  • účasť minimálne 80 % na prezenčnom vzdelávaní
  • príprava a odučenie 1 inovatívnej hodiny, v rámci ktorej použijete a originálne prispôsobíte aspoň 3 metodické postupy / aktivity, s ktorými ste sa na inovačnom vzdelávaní oboznámili
  • písomná reflexia tejto hodiny v rámci vopred definovanej štruktúry
  • záverečná prezentácia pred trojčlennou komisiou

Po úspešnej prezentácií od nás dostanete osvedčenie, na základe ktorého môžete o príplatok za profesijný rozvoj požiadať .

Osvedčenie si preto dobre odložte, aby ste ho našli, keď budete podávať žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie. Slúži ako kľúčový podklad.

Žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie

Netreba to komplikovať.
Žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie nemá predpísanú formu, stačí ju sformulovať v jednoduchom dokumente. Aby sme vám to uľahčili, pripravili sme vzor, ktorý stačí vyplniť:

Vyplnenú žiadosť odovzdáte / pošlete riaditeľovi školy (prípadne odovzdáte na personálnom oddelení). Nezabudnite pripojiť dôkaz, že ste inovačné vzdelávanie absolvovali. Je ním osvedčenie o absolvovaní (prípadne kópia).


💡Odporúčame zaradiť si inovačné vzdelávanie do vášho Osobného plánu profesijného rozvoja. Z našej skúsenosti vedenie škôl svojich zamestnancov v profesijnom rozvoji podporuje a výber inovačného vzdelávanie schváli, no aby ste predišli komplikáciám, odkonzultujte ho vopred.


Váš príplatok schvaľuje riaditeľ*ka. Prihliada pritom na rozpočet školy a je na ňom / nej, odkedy vám príplatok začne vyplácať. Nezľaknite sa preto, ak vám ho prizná až v novom školskom roku. Pravdepodobne to bude preto, lebo v aktuálnom rozpočte už nie je priestor na výdavok v podobe vášho príplatku a hrozí prečerpanie finančných prostriedkov. Vedenie musí toto navýšenie zohľadniť. O nič však neprídete, sedemročná doba vyplácania sa jednoducho posunie na začiatok čerpania príspevku.

✔ Vzdelávanie ste teda absolvovali.
✔ Žiadosť ste podali.
✔ Príplatok vám schválili.
Začína platiť 7 ročná lehota, počas ktorej ho budete dostávať.

Tento proces môžete zopakovať najviac štyrikrát a polepšiť si tak o 12%.


person - priklad

V roku 2025 úspešne absolvujem 4 programy inovačného vzdelávania, každé v rozsahu 50 hodín. V auguste 2026 predložím mojej riaditeľke žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie. Dovtedy mi bude vyplácaný príspevok z kreditového systému. Od 1. 9. 2026 mi riaditeľka prizná zvýšenie platu 12 % a vyplácať mi ho bude do 31. 8. 2033. Ak mi ho začne vyplácať až v novom školskom roku, platnosť sa posunie na 31. 8. 2034. Jupí!


Na čo si dať pozor

Celý proces nie je nijak zvlášť komplikovaný, no predsa je niekoľko bodov, ktoré odporúčame nezanedbať:

  • nečakajte, že riaditeľ*ka vám plat navýši automaticky, žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie musíte podať vy
  • inovačné vzdelávanie musí mať rozsah minimálne 50 hodín
  • skontrolujte, či inovačné vzdelávanie absolvujete u akreditovaného poskytovateľa, teda organizácie, ktorá patrí medzi oficiálnych poskytovateľov
  • ustrážte si, či ste dostali osvedčenie o ukončení vzdelávania (certifikát)
  • ubezpečte sa / konzultujte, či inovačné vzdelávanie, ktoré ste si vybrali, je v súlade s plánom profesijného rozvoja vašej školy

Pýtali ste sa nás

Mám na príplatok nárok aj ako učiteľ ZUŠ?

Áno,
na príplatok máte nárok bez ohľadu na atestáciu.

Mám na príplatok nárok aj ako učiteľka materskej školy?

Áno, avšak:
len v prípade ak máte vysokoškolské vzdelanie aspoň 1. stupňa. Ak inovačné vzdelávanie absolvujete ako učiteľka materskej školy bez vysokoškolského vzdelania 1. stupňa, toto vzdelávanie sa považuje za naplnenie kvalifikačného predpokladu a v takomto prípade príplatok neposkytuje.

Odkedy sa počíta zvýšenie platu na 7 rokov?

Platnosť príplatku sa počíta sa od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom sa príplatok začal poskytovať, teda nie od dátumu ukončenia inovačného vzdelávania. V prípade, že Vám ho zamestnávateľ začne vyplácať až v ďalšom školskom roku, táto doba sa neskráti, posunie sa a začne platiť až od prvého čerpania.

Môžem začať inovačné vzdelávanie aj skôr ako dosiahnem 2 roky pedagogickej praxe?

Áno.
Pedagogický a odborný zamestnanec môže začať inovačné vzdelávanie už po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania, teda aj skôr než získa 2 roky praxe.

Čo ak mám absolvovaných 25 hodín inovačného vzdelávania spred 3 rokov? Môžem ich doplniť ďalšími 25 hodinami a požiadať o príplatok?

Počnúc rokom 2022 je poskytovateľ inovačného vzdelávania povinný poskytovať ho v rozsahu najmenej 50 hodín. Ak však nájdete poskytovateľa, ktorý má ešte v ponuke „postarom“ 25-hodinové inovačné vzdelávanie, môžete si chýbajúce hodiny doplniť.

Päť dní voľna ročne na vzdelávanie platí len keď je vzdelávanie zaradené v pláne profesijného rozvoja? A platí aj pokiaľ sa inovačné vzdelávanie deje online?

Podľa zákona máte nárok na pracovné voľno s náhradou funkčného platu na profesijný rozvoj v rozsahu 5 pracovných dní v kalendárnom roku. Nie je stanovené, že vzdelávanie musí byť zaradené v pláne profesijného rozvoja ani formu vzdelávania. Platí preto aj pre online kurzy. Pracovné voľno však riešite po dohode s Vašm zamestnávateľom.

Od akého dátumu je možné zvýšenie príplatku podľa novej legislatívy?

a) V prípade, že nepoberáte pôvodný kreditový príplatok vo výške 12%, o príplatok za profesijný rozvoj môžete požiadať hneď po úspešnom ukončení inovačného vzdelávania, čiže aj teraz.
b) Ak kreditový príplatok už poberáte, príplatok za kredity Vám bude vyplácaný do 31. 8. 2026. Ak však úspešne absolvujete inovačné vzdelávanie aj teraz, vzniká Vám nárok na nový príplatok – príplatok za profesijný rozvoj. Po jeho uznaní Vám bude platiť 7 rokov. O tento príplatok musíte požiadať pred 1. 9. 2026.

Musím si inovačné vzdelávanie platiť sama alebo mi ho preplatí zamestnávateľ?

Platbu za inovačné vzdelávanie si hradíte sama. Momentálne je však možné využiť nástroje Plánu obnovy, vďaka ktorým má škola možnosť preplatiť inovačné vzdelávanie. O toto preplatenie škola musí požiadať, od Vás bude potrebovať doklad o úhrade vzdelávania (napríklad faktúru). Pre bližšie info odporúčame obrátiť sa na Vášho zamestnávateľa.

Môžem naraz poberať kreditový príplatok aj príplatok za inovačné vzdelávanie?

Áno, ale:
spolu nesmú presiahnuť 12%. Čiže:
a) Ak momentálne čerpáte plných 12% z kreditného systému, nárok na príplatok za inovačné vzdelávanie Vám vznikne až po vypršaní platnosti kreditov (najneskôr 31. 8. 2026). Odvtedy si môžete postupne uplatňovať 3% príplatok z inovačného vzdelávania za jeden program, maximálne 4x.

b) Ak však z kreditov aktuálne čerpáte napr. len 9%, môžete si uplatniť príplatok z inovačného vzdelávania už teraz, nepresiahnete totiž 12%.


*z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zaradený

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email

5 komentárov na “Žiadosť o príplatok za inovačné vzdelávanie – všetko, čo potrebujete vedieť + vzor”

  1. Anna Zemčáková

    Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak absolvujem inovačné vzdelávanie ako asistent učiteľa a budúci rok sa moja pozícia zmení na učiteľa ZŠ, bude mi platiť absolvované vzdelávanie a budem môcť naďalej poberať príplatok? Vďaka za odpoveď. AZ

    1. Martina Novotová

      Dobrý deň pani Zemčáková,
      vďaka za otázku! Téma inovačného vzdelávania ich v sebe ukrýva viac a často po odpovediach musím pátrať. Rovnako aj v prípade Vašej otázky. Pokúsim sa zistiť a vrátim sa s ňou k Vám 🙂

      Zatiaľ prajem superdeň
      Martina

    2. Dobrý deň pani Zemčáková,
      Vašu otázku sme overovali priamo s Ministerstvom, posielame od nich pozdrav aj odpoveď:

      „Pri zmene kategórie PZ sa bude naďalej pedagogickému zamestnancovi vyplácať priznaný príplatok za pro profesijný rozvoj.“

      Veríme, že je to dobrá správa a budeme sa tešiť, ak sa uvidíme na niektorých z našich kurzov (aktuálne prebiehajú zľavy). Pekný deň!

  2. Dana Hatalová

    Dobrý deň, keď absolvujem inovačné vzdelávanie v apríli 2025, a osvedčenie donesiem v máji s aprílovým dátumom, odkedy mi platí príplatok za profesijný rozvoj. Ďakujem za skorú odpoveď.

    1. Dobrý deň pani Hatalová,
      žiadosť o priznanie príplatku nemusíte podať okamžite po absolvovaní ani obdržaní osvedčenia o ukončení inovačného vzdelávania. Príplatok Vám bude priznaný v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po predložení žiadosti a osvedčenia o ukončení inovačného vzdelávania, a to na dobu 7 rokov odo dňa schválenia žiadosti. Tzn. ak absolvujete inovačné vzdelávanie v apríli 2025 a osvedčenie predložíte v máji 2025, príplatok by Vám mal byť priznaný od 1. júna 2025.
      Vždy však odporúčame overiť si to aj u u svojho zamestnávateľa / zriaďovateľa, ktorý zostavuje rozpočet. Ideálne je informovať ho vopred aj o tom, že takéto vzdelávanie chcete absolvovať, aby vedel Váš príplatok zohľadniť v rozpočte na príslušný školský rok a nestalo sa, že mu to „nevýjde“.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zúčastnili sme sa tlačovej konferencie iniciatívy Otvorená Kultúra, ktorej sme súčasťou. A chceme verejne oznámiť, že do Kultúrnemu štrajku sme sa ako organizácia zapojili. Prečo?
"Prečo mám hodinky?" zaznie na pódiu pevný hlas našej umeleckej vedúcej Evy Šuškovej. "Štyyyri tridsaaať triiii,"ozve sa odpoveď takmer 200 detí. Vedia presne, čo ich čaká. Práve nasleduje skúška skladby, ktorú zložil John Cage. Pieseň neobsahuje jediný tón ani jediné slovo. Čo táto skladba znamená, ako ju možno vysvetliť deťom a prečo u divákov vyvoláva rôzne emócie? Odhaľte s nami príbeh kontroverznej 4'33".
Slovenská spoločnosť sa nemá dobre – názory sa trieštia, rodiny hádajú, internet je plný nenávisti a klamstva. Čoraz viac ľudí sa uzatvára do vlastných bublín a prestáva veriť, že by sa mohli s niekým „z druhej strany“ ešte niekedy dohodnúť. Ako žiť v krajine, v ktorej sa navzájom nepočúvame? Dá sa opäť naučiť rozprávať, dôverovať si, hľadať spoločnú reč? Nech sa páči, tu je recept.
Čo je aktualizačné vzdelávanie, koho sa týka a kto ho môže poskytovať? Pripravili sme pre vás zhrnutie toho najdôležitejšieho, pridali naše odporúčania z praxe a odpovede na najčastejšie kladené otázky.
Nákupný košík